W Lublinie powstaje pierwsza klasa o profilu e-sportowym

     Technikum Lider  w Lublinie wychodzi z inicjatywą i tworzy klasę o profilu e-sportowym, w której szczegółowej analizie poddane zostaną takie gry jak League of Legends czy Counter Strike Global Offensive. Będzie to jedna z nielicznych klas w Europie, gdzie granie w gry podczas zajęć nie będzie napiętnowane, a wręcz przeciwnie - będą wspierani w tym zakresie. Oczywiście kształcenie uczniów klasy informatycznej o specjalności „gry komputerowe" nie ograniczy się tylko do grania. Nasi uczniowie realizują normalny program nauczania technikum informatycznego.

 Zacznijmy od zdefiniowania pojęcia e-sportu, czyli „sportu elektronicznego". Jest to forma rywalizacji, w której przedmiotem działań są gry komputerowe. Rozgrywka pomiędzy zawodnikami odbywa się w formie rekreacyjnej, jak i na profesjonalnych turniejach, w których gracze walczą o ogromne pieniądze.

W Polsce może wydawać się to nieco abstrakcyjne, aby uczniowie w trakcie zajęć lekcyjnych spędzali czas przy komputerach grając w gry komputerowe. Na świecie tego typu praktyki przeszły do porządku dziennego, a pionierami w tej dziedzinie są kraje azjatyckie. Tam sport elektroniczny uznawany jest nawet jako sport narodowy. Szkoły w tych krajach korzystają z porad profesjonalnych trenerów i osób kierujących organizacjami e-sportowymi. Niestety w Polsce rozwój e-sportu jest bardzo trudny. Ciężko jest uzyskać wsparcie u lokalnych sponsorów, dlatego też Polacy szukają pomocy w zagranicznych organizacjach, w których z powodzeniem zarabiają duże pieniądze.

Zajęcia e-sportowe stanowią interesujący dodatek pozwalający na rozwój zainteresowań i zwiększenie umiejętności w tej prężnie rozwijającej się dziedzinie. Niezależnie od umiejętności zawodniczych osób, każda z nich która ukończy szkołę i zda egzaminy z kwalifikacji otrzyma tytuł technika informatyka.

Głównym założeniem przy tworzeniu klasy jest utworzenie drużyny e-sportowej: "turniejowej" + 2 rezerwowych,  które będą walczyć ze sobą o wejście do pierwszego składu. Początkowo planujemy brać udział w mniejszych turniejach online, gdzie nasi uczniowie będą mogli spróbować swoich sił z innymi graczami. W kolejnych latach natomiast będziemy podnosić poprzeczkę i uderzać w coraz to wyższe cele. Priorytetem pozostaje dla nas oczywiście realizacja programu nauczania wysoki poziom kształcenia uczniów, dlatego też wyniki w nauce będą najważniejszym kryterium dopuszczającym do członkostwa w drużynie.

Treningi oraz zajęcia teoretyczne będą odbywać się  w ramach godzin dodatkowych.

Mamy nadzieję że uda nam się stworzyć klasę składającą się z uczniów, z których wyłonimy najlepszych i stworzymy perspektywiczną drużynę e-sportową.

Szkoła zapewnia potrzebny sprzęt w celach kształcenia, jak i opiekę psychologa.

Drużyna będzie miała również do dyspozycji prywatny serwer. Planujemy nawiązanie współpracy z organizacjami esportowymi oraz najlepszymi graczami z dużym doświadczeniem. Każde zajęcia będą składały się z części teoretycznej i praktycznej. Zakładamy, że zgłoszą się do nas uczniowie, którzy już posiadają doświadczenie w grach takich jak League of Legends czy  CS GO.